Očkování

Povinná očkování

💉 Hexacima chrání očkované miminko po druhé dávce proti záškrtu, tetanu, černému kašli, obrně, hemofilu a hepatitidě typu B. První dávka se aplikuje mezi 8. a 9. týdnem, druhá po 2 měsících a třetí kolem roku věku dítěte. Infanrix-hexa je vakcína se stejným složením od jiného výrobce.

💉 Adacel a Boostrix (záškrt, tetanus, černý kašel) slouží k přeočkování v 5 letech.

💉 Boostrix-polio (záškrt, tetanus, černý kašel, obrna) se přeočkovává v 10 letech.

💉 Priorix  a M-M-RvaxPro chrání očkované proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává ve 13. měsících a druhá po pátém roce věku dítěte.

Nepovinná hrazená očkování

Vakcína proti pneumokokům je určena pro děti od 6. týdne věku. Druhá dávka se podává po 2 měsících a třetí za 6 měsíců po druhé. Synflorix obsahuje 10 nejzávažnějších sérotypů pneumokoka, Prevenar jich obsahuje 13. Hrazeno při zahájení očkování do 8. měsíce věku. Synflorix je bez doplatku.                      

💉 Bexsero je vakcína proti invazívnímu meningokokovému onemocnění způsobeném meningokem typu B. Je určena pro děti od 8.týdne věku, druhá dávka se podává po 2 měsících a třetí za 6 měsíců po druhé. Je hrazeno při podání první dávky do 6. měsíce.  Od 10 let je k dispozici i vakcína Trumenba .          

💉 Nimenrix očkované chrání před meningokokům typu A, C, W a Y. Pro ochranu stačí jedna dávka aplikovaná po 12. měsíci, která se přeočkovává po 7 letech. Plně hrazen při aplikaci do 2 let.  Od 11let je k dispozici i vakcína Menveo.                   

💉 Dívky a nyní i chlapce můžeme mezi 13.-14. rokem očkovat proti papilomavirům způsobujícím rakovinu děložního čípku, genitálu, konečníku či hrtanu.  Na výběr jsou vakcíny Cervarix, Gardasil nebo Gardasil-9.

Nepovinná nadstandardní očkování

💉 Rotarix a Rotateq chrání proti rotavirům způsobujícím průjmová onemocnění. Je určena pro děti od 6. týdnů a podává se perorálně. Rotarix se podává ve dvou dávkách do 24. týdne, Rotateq ve třech, nejpozději 32.týden věku. 

💉 Havrix je vakcína proti žloutence typu A, je určena dětem od 1 roku do 15 let. Podávají se 2 dávky v odstupu 6 – 12 měsíců. 

💉Varilrix je vakcína proti planým neštovicím je pro děti od 9.měsíců věku, podává se dvou dávkách po 6 týdnech.

💉Encepur a FSME-IMMUN jsou vakcíny proti klíšťové encefalitidě, první a druhá dávka se aplikuje ideálně v zimních měsících s odstupem  1-3 měsíců, třetí za 6-9měsíců. První přeočkování je po 3 letech, dál celoživotně po 5 letech.

💉 Twinrix je kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B. Vzhledem k zavedení očkování proti žloutence typu B do povinného očkovacího kalendáře již u dětí prakticky nepoužívána. 

💉Vaxigrip-tetra je jedna z mnoha vakcín proti sezónní chřipce. 

MUDR. KLÁRA OTÁHALOVÁ

PRAKTICKÝ LÉKAŘ PRO DĚTI A DOROST

ORDINACE

STŘELNIČNÁ 1284/51a
PRAHA 8

KONTAKT

+ 420 251 628 618

+ 420 604 118 416

KLARA.OTAHALOVA@SEZNAM.CZ